0

Návyk 2: Začínejte s myšlenkou na konec

Návyk osobní vize

Návyk 2: Začínejte s myšlenkou na konec

Mám jasnou vizi, kam směřuji i čeho chci dosáhnout a proč

Čím byste jednou chtěli být? Je to možná klišé, ale chvíli se nad tím zamyslete. Jste právě teď tím, kým jste chtěli být? Děláte, co jste vždy chtěli dělat a o čem jste snili?

Buďte upřímní. Občas lidé dosahují úspěchů, které jsou tak trochu Pyrrhovými vítězstvími – jsou na úkor věcí, které pro ně měly mnohem větší cenu.
Pokud váš žebřík není opřený o tu správnou zeď, tak s každým krokem jdete rychleji za špatným cílem.

„Lidé jsou dnes pracovitější, ale jelikož jim schází jasná vize,
moc daleko se nedostanou. V podstatě jen ze všech sil tlačí
kámen do kopce.“

– STEPHEN R. COVEY

Druhý návyk se zakládá na představivosti – schopnosti vybavit si v mysli to, co momentálně nevidíte. Opírá se o princip dvojí fáze vzniku: mentální (první) a fyzické (druhé). Mentální fáze předchází fyzické, stejně jako projekt předchází stavbě.

Pokud se vědomě nebudete snažit představit, kdo jste a co od života chcete, dáváte jiným lidem a okolnostem moc vás formovat. Definujte si osobní, morální a etická vodítka, v jejichž mezích můžete spokojeně existovat a dosáhnout naplnění. 

Víte, kam směřujete?

„Nejdůležitější práci máte vždy ještě před sebou, nikdy za sebou.“  – STEPHEN R. COVEY

 

Začínat s myšlenkou na konec znamená startovat každý den, úkol nebo projekt s jasnou vizí toho, kam směřujete a co je vašim cílem. Pak můžete napnout všechny proaktivní síly, aby se vize uskutečnily. 

Nejlepší cesta, jak do svého života vnést druhý návyk, je sepsat osobní poslání. Je to váš plán, jak dosáhnout úspěchu. Je potvrzením toho, kým jste, do středu pozornosti staví vaše cíle a myšlenky převádí do reálného světa. Osobní poslání z vás dělá lídra vlastního života. Jste pánem svého osudu a zajišťujete si budoucnost, jakou jste si vysnili.

Více o významu osobního poslání
Mission Statement Builder (v angličtině).

Více o 7 návycích