Realizace strategií ve světě nejistoty a složitosti

Člověk zvládne jen určitou míru nejistoty. Je to trochu jako otrava oxidem uhelnatým – vlastně nezáleží na tom, jestli se trochu nadýcháte v kanceláři a trochu doma – lidské tělo zvládne jen určitou dávku, než zkolabuje.
V posledních několika letech zažíváme „otravu nejistotou“ v mnoha životních oblastech. Práh nejistoty však můžeme snížit, když si řekneme: „Máme jasno alespoň v tom, co bude další krok právě teď. Rozdělíme si tento cíl do dílčích částí. Každý se pokusí zapracovat na opatření vedoucím k cíli. Budeme sledovat pokrok na scoreboardu a každý týden se do toho opřeme.“
Realizace ve světě nejistoty a složitosti
Realizace strategických priorit vyžaduje soustředění na to podstatné navzdory rušivým vlivům. Za běžných okolností v organizaci mnoho faktorů oslabuje vaše zaměření. Ve složité době však rušivé elementy prudce narůstají a udržet soustředění je náročnější, přičemž tato schopnost je právě tehdy nejdůležitější.
Lídři musí chápat, že do života členů týmu vstupuje příliš mnoho nejasností, které těžko zvládají. Běžnou práci zvládáme – i když je rychlá, víme, co dělat. Nové cíle a strategie však přinášejí nejistotu. Při zahlcení mnoha cíli lidé buď znehybní, nebo se uchýlí do „bezpečí“ rutinní práci.
V dnešním proměnlivém světě plném nejistot je nezbytné, aby lídři dokázali jasně určit hlavní cíl pro svůj tým. Ačkoli existuje mnoho oblastí vyžadujících pozornost, stanovení jediného prioritního cíle pomáhá zvládnout složitost situace.
Vyhněte se pasti složitosti
Realizace funguje nejlépe při jednoduchosti a transparentnosti. Se složitostí klesá schopnost udržet zaměření. Za posledních dvacet let jsme spolupracovali s více než 4 000 lídry a ti všichni opakovali dvě stejné věci, které dnes platí více než kdy dříve:
- Musíme zúžit zaměření.
- Přes dvacet různých věcí vyžaduje mou okamžitou pozornost.
Obě tato tvrzení zní věrohodně, ale vzájemně si odporují. Všichni známe situaci: Nestíhám termín projektu. Měli jsme nabrat dva nové lidi, ale nevím, zda bylo přijímání zastaveno. Odpoledne informuji ředitele o krizových iniciativách a klíčové ukazatele právě prudce klesly.
Přitom si uvědomujeme, že naše pozornost míjí to nejdůležitější s největším dopadem na firmu. Když my sami ignorujeme hlavní prioritu, pravděpodobně ji přehlížejí i ostatní. Zaměříme-li se na způsob realizace priorit, můžeme odstranit mnoho zbytečných komplikací
Rozdělte vše do tří skupin
Zamyslete se nad hlavními aspekty vašeho plánu nebo strategie. Rozdělíme tyto prvky do tří sloupců.

První sloupec nazveme Jedním škrtem pera. Tyto prvky vyžadují buď peníze, nebo vedoucí pravomoc – například změnu systému odměňování, nákup nových strojů, úpravu stávajícího postupu, nákup mediálního prostoru nebo přijetí nového zaměstnance. Tyto akce mají obvykle významný dopad a máme nad nimi poměrně velkou kontrolu.
Prostřední sloupec je pro Průlomové kroky. Jsou to životně důležité cíle, u nichž existuje značné riziko, že jich nebude dosaženo. Označujeme je jako Skutečně nejdůležitější cíle nebo WIGy, a ačkoli obvykle pocházejí z těch dalších dvou sloupců, nelze jich v těchto sloupcích dosáhnout. Průlomových kroků nelze dosáhnout jedním škrtem pera. Nemůžete je nařídit ani koupit – kdybyste mohli, už byste to udělali. Průlomové kroky se neuskuteční ani prostřednictvím vašich stávajících procesů. Nenastanou, pokud organizace nezačne pracovat jinak. Téměř vždy vyžadují změnu chování a vysokou míru lidského zapojení.
Poslední sloupec nazveme Každodenním kolotočem. Představte si každodenní práci. Tento sloupec obsahuje kritické standardy, které musí být splněny pro udržení současného provozu. Lidé je často nazývají klíčovými ukazateli výkonnosti nebo KPI: skóre spokojenosti zákazníků, procento dokončení projektů, noví klienti, výrobní metriky nebo údaje o příjmech. Tento sloupec je udržován stávajícími procesy a velkým množstvím hašení požárů.
Zaměřte se na prostřední sloupec
Pro identifikaci průlomového kroku si nejprve položte tuto otázku: Co ve vaší mysli leží na průsečíku opravdu důležité a pravděpodobně se to nestane? (Pokud neuděláte něco velmi odlišného.)
Mějte na paměti, že tento průlomový krok není vždy nejdůležitějším cílem – je to nejdůležitější cíl, který se pravděpodobně nestane bez cíleného zaměření. Průlomové kroky ze své podstaty vyžadují, abychom překlenuli určitou mezeru.
Průlomové kroky jsou odolnější vůči přímému manažerskému vlivu. Mají tendenci vyžadovat spíše závazek než pouhou poslušnost. Lídři mají poměrně velkou kontrolu nad jedním škrtem pera a stávajícími procesy v každodenním kolotoči. V těchto sloupcích často vystačíte s plněním povinností.
Představte si, že každý z těchto sloupců vyžaduje jiný přístup k realizaci. Lídři mohou být silní v jednom sloupci a zároveň bojovat v jiném.
Z našich zkušeností vyplývá, že největší frustrace a složitost se projevují v konfliktu mezi průlomovými kroky a každodenním kolotočem. Tyto snahy se navzájem nepodporují. Soupeří o čas, energii a pozornost. A ve většině organizací naléhavost a intenzivní rozptýlení spojené s každodenním kolotočem převládají nad strategickým významem jakéhokoli průlomového kroku.
Zde je zásadní, tvrdá pravda, kterou je třeba pochopit, abyste se neutopit ve složitosti: Každodenní kolotoč spotřebuje 80 % energie vaší organizace, než získáte jakýkoli tah na průlomový krok vyžadující změnu lidského chování.
Je to těžká pravda, protože bez ohledu na to, jak nezbytná nebo přesvědčivá je naše průlomová strategie v daném okamžiku, nikdy nebude pro ostatní tak naléhavá jako každodenní práce, jako každodenní kolotoč. To platí ještě více v době krize – kdy lidé mají tendenci utíkat k pohodlí toho, co znají.
Žádný lídr se tomu nevyhne. Žádný lídr nemaluje na čisté plátno. 80 % tohoto plátna už je pomalováno.
Pravděpodobně nejdůležitější strategickou otázkou, kterou si každý lídr klade, je: jak využiji oněch 20 %? Netrvá dlouho, než si uvědomíte, že pokud rozložíte těchto 20 % na příliš mnoho průlomových kroků najednou, organizaci paralyzujete.
4 Disciplíny realizace® nejsou nic jiného než proces, jak využít oněch posvátných 20 % vaší energie k realizaci průlomových cílů.
Tento rámec používají lídři a vedoucí týmy k realizaci kritických cílů a zároveň k vyhnutí se pasti složitosti.
Na vaše průlomové kroky aplikujte 4 disciplíny realizace
4 disciplíny realizace vytvářejí podmínky pro úspěch. Umožňují dosahovat klíčových cílů navzdory konkurujícím prioritám a rušivým vlivům. Jsou účinné a jednoduché, ale jejich soustavné dodržování vyžaduje změnu zaběhnutých pracovních návyků.
Pro více informací o aplikaci disciplín v týmu nás kontaktujte. Pomůžeme vám identifikovat skutečně nejdůležitější cíl (WIG®) na úrovni vedení a převedeme snahu o dosažení tohoto WIGu do jasně definované výzvy s měřitelnými výsledky.
Provedeme vás procesem, na jehož konci váš manažerský tým:
- Bude rozumět zastřešujícímu WIGu a přijme závazek k jeho plnění.
- Určí klíčové bitvy (dílčí WIGy) nezbytné pro podporu WIGu.
- Připraví koncept komunikačního plánu k vaší strategii a klíčovým cílům.
- Připraví on-line systém 4DX® OS pro celý tým.
Další články k tématu realizace strategií
Dosahujte předvídatelných výsledků
Pomůžeme vám identifikovat skutečně nejdůležitější cíl na úrovni vedení a převedeme snahu o jeho dosažení
do jasně definované výzvy s měřitelnými výsledky.

O autorovi
Chris McChesney je hlavní autor úspěšného titulu nakladatelství Wall Street Journal 4 disciplíny realizace. Více než 10 let se věnuje principům realizace a působí jako lídr oddělení Execution (Realizace) ve společnosti FranklinCovey a procesu 4 disciplíny realizace.
