0
Jak by měli uvažovat noví lídři: „Neztrácím nadhled.“

Jak by měli uvažovat noví lídři: „Neztrácím nadhled.“

23. února 2018

Noví lídři se mohou snadno zapomenout a ztratit nadhled. Co se zdá na první pohled triviální, se může v dlouhodobé perspektivě ukázat jako zásadní. A naopak.

 

 

Jako nováčci ve vedoucí roli si možná plně neuvědomí cyklickou povahu byznysu nebo důležitost některých aspektů. Moudrost často přichází s věkem a zkušenostmi. Mnohým novým lídrům obojí schází. To však neznamená, že nový lídr nemůže být velmi úspěšný. Zkrátka to jen říká, že by si měli zachovávat smysl pro to, co je důležité. Je to jediný způsob, jak neztratit nadhled.

Když se noví lídři zamýšlí nad tím, co je skutečně důležité, pomáhá jim to vidět věci v širším kontextu. V každodenním pracovním kolotoči by si totiž mohli zmýlit naléhavé s důležitým. Nemusí hned jednat jenom proto, že zvoní telefon nebo bliká červené světlo. Nejsou to žádní Pavlovovi psi.

Noví lídři se musí naučit ZASTAVIT, vše UJASNIT a pak se ROZHODNOUT. Je to jediný způsob, jak neztrácet nadhled a podle toho se zachovat.

 

A co vaši noví lídři?

Nabízím pár otázek, na které si zkuste odpovědět, ať víte, jací jste lídři nebo jak je to s rozvojem nových lídrů u vás:

  • Stalo se jim v minulosti, že ztratili nadhled? Jak se to projevilo?
  • Jakou cenu za to musel lídr nebo organizace zaplatit?
  • Kteří noví lídři nezvládají vidět věci v širším kontextu? Jaké systémy by jim v tom mohly pomoci?

 

Vezměte si ponaučení ze mě…

Před více než dvaceti lety jsem byl vojenský poručík, sloužil jsem jako velitel 39členné čety letecké pěchoty. Jako nový lídr jsem se často potýkal s nedostatkem pokory stejně jako mnoho nových velitelů. Moje úmysly byly čisté, ale nedokázal jsem projevit smysl pro férovost a spravedlnost. Vědomě či nevědomky jsem pravděpodobně upřednostňoval některé členy čety a moje vedení tím utrpělo. Vy se tomu můžete vyhnout.


Chcete vědět více?

V příštích měsících budou mí kolegové ve společnosti FranklinCovey po celém světě uvádět nový program zaměřený na rozvoj lídrů. Tento program v sobě spojuje 40 let zkušeností a výzkumu společnosti FranklinCovey v oblasti leadershipu a mnohokrát oceněný přístup k osobnímu rozvoji jednotlivců, týmů a organizací.

Budu jim pomáhat představit ho světu.

A pokud máte zájem rozvíjet nové lídry ve své organizaci, sami se stát lepším vedoucím nebo obojí, přečtěte si další články o tom, jak by měli lídři uvažovat.

Přečtěte si také články:

Jak by měli uvažovat noví lídři: „Není to jen o mě, je to o nás.“

Jak by měli uvažovat noví lídři: „Ke všem se chovám stejně.“

Jak by měli uvažovat noví lídři: „Respekt je třeba si zasloužit.“

Jak by měli uvažovat noví lídři: „Vtáhnu ostatní do hry.“

Další články o leadershipu


Hodně štěstí, Patrick.
Patrick Leddin, Ph.D. 
Profesor, Univerzita Vanderbilt
Konzultant, FranklinCovey Co., spisovatel


Chcete-li vědět více o připravovaném řešení rozvoje lídrů nebo se zúčastnit představení nového programu, napište nám: leadership@franklincovey.cz