0
Jak by měli uvažovat noví lídři: „Respekt je třeba si zasloužit.“

Jak by měli uvažovat noví lídři: „Respekt je třeba si zasloužit.“

4. února 2018

Jako lídr s formální autoritou nevystačíte. Možná, že lidé budou dělat, co jim řeknete, protože vy jste šéf, ale asi ze sebe nevydají maximum.

 

 

Jak se říká, můžete si koupit nohy a ruce lidí, ale nemůžete si koupit jejich hlavu a srdce. Hlavu a srdce si získáte tím, že jako nový lídr jednáte jako morální autorita.

Noví lídři by si měli uvědomit, že respekt si zaslouží svým chováním. Nepřichází automaticky se jmenováním na pozici. Fakt, že teď představujete jeden sloupec v grafu firemní struktury, ani hodnost na límečku z vás lídra ještě nedělá.

Být lídrem je volba a tato volba znamená v první řadě ochotu respektovat druhé, ptát se na jejich pohled, naslouchat jejich myšlenkám a tvořit společně. Když se budete ohánět svojí vedoucí pozicí, získáte si možná poslušnost, ale k opravdovému zapojení lidí to nepovede. To je třeba si – stejně jako respekt – zasloužit.

A co vaši noví lídři?

Nabízím pár otázek, na které si zkuste odpovědět, ať víte, jak je to s rozvojem nových lídrů u vás:

  • Jak se novým lídrům daří motivovat lidi k opravdovému zapojení, a ne pouze k poslušnosti?
  • Slýcháte, že by nový lídr říkal nebo minimálně naznačoval: „Udělejte to prostě proto, že jsem vám to řekl“?
  • Stáli by vaši zaměstnanci při svém lídrovi, i kdyby tuto formální pozici neměl?

 

Vezměte si ponaučení ze mě…

Před více než dvaceti lety jsem byl vojenský poručík, sloužil jsem jako velitel 39členné čety letecké pěchoty. Jako nový lídr jsem se často potýkal s nedostatkem pokory stejně jako mnoho nových velitelů. Moje úmysly byly čisté, ale nedokázal jsem projevit smysl pro férovost a spravedlnost. Vědomě či nevědomky jsem pravděpodobně upřednostňoval některé členy čety a moje vedení tím utrpělo. Vy se tomu můžete vyhnout.


Chcete vědět více?

V příštích měsících budou mí kolegové ve společnosti FranklinCovey po celém světě uvádět nový program zaměřený na rozvoj lídrů. Tento program v sobě spojuje 40 let zkušeností a výzkumu společnosti FranklinCovey v oblasti leadershipu a mnohokrát oceněný přístup k osobnímu rozvoji jednotlivců, týmů a organizací.

Budu jim pomáhat představit ho světu.

A pokud máte zájem rozvíjet nové lídry ve své organizaci, sami se stát lepším vedoucím nebo obojí, přečtěte si další články o tom, jak by měli lídři uvažovat.

Přečtěte si také články:

Jak by měli uvažovat noví lídři: „Není to jen o mě, je to o nás.“

Jak by měli uvažovat noví lídři: „Ke všem se chovám stejně.“

Jak by měli uvažovat noví lídři: „Vtáhnu ostatní do hry.“

Další články o leadershipu


Hodně štěstí, Patrick.
Patrick Leddin, Ph.D. 
Profesor, Univerzita Vanderbilt
Konzultant, FranklinCovey Co., spisovatel


Chcete-li vědět více o připravovaném řešení rozvoje lídrů nebo se zúčastnit představení nového programu, napište nám: leadership@franklincovey.cz