0
Slova uznání mají nevyčíslitelnou hodnotu

Slova uznání mají nevyčíslitelnou hodnotu

25. srpna 2020

Nepodceňujte dopad svého jednání na ostatní. Ať už jste ve vedoucí pozici, či nikoli, ostatní nikdy nezapomenou na to, jak je poznamenala vaše povzbudivá řeč.

Upřímná slova uznání vás nic nestojí, zato mohou druhým obrovsky pomoci zvýšit sebevědomí. Já sám si na pochvaly, kterých se mi dostalo od významných osob, vzpomínám takřka doslova. Ať to bylo před měsícem od nadřízeného nebo před třiceti lety od cizího člověka.

Jako například když mi bylo mi asi 19 a pracoval jsem v pekařství v Orlandu na Floridě. Umýval jsem metrové stohy plechů, vytíral podlahu od rána do večera a nakonec se vypracoval až k obslužnému pultu (dodnes mám rád vůni čerstvého pečiva).

Jednoho dne před 31 lety vstoupil do pekárny pár, objednal si nějaké pečivo a ptal se na cestu. Z krátkého rozhovoru a z jejich silného přízvuku jsem odhadoval, že jsou z Izraele. Angličtina evidentně nebyla jejich rodným jazykem, ale mluvili velmi dobře. Byli na Floridě na dovolené a hledali nějaký obchod asi kilometr odtud. Šel jsem s pánem k oknu a ukazoval mu, kudy se vydat.

Nevzpomínám si, že bych mu cestu popisoval nějak extra do detailů nebo že by byl náš rozhovor něčím výjimečný. Takových jsem za ta léta brigády v pekárně během studia absolvoval stovky. Tento se mi však navždy vryl do paměti. Pamatuju si, jako by to bylo včera, co mi onen pán řekl: „Mladý muži, máte obrovský dar řeči. S tím se v životě dostanete hodně daleko. Ať vám to vydrží.“

Když se ohlédnu zpátky, měl tento nedocenitelný dar hluboký psychologický dopad na mé sebevědomí. Díky tomuto setkání jsem nabyl přesvědčení, že mou nejsilnější dovedností je schopnost vyjadřovat se, jasně komunikovat a snad i ovlivňovat ostatní.

Je zajímavé, že první vzpomínka v souvislosti s projevováním uznání, která mi vytanula na mysli, se netýkala rodičů, učitelů, příbuzných, sousedů nebo mého nadřízeného – ale chvály projevené cizím člověkem, se kterým jsem se setkal ani ne na deset minut a pak už ho nikdy neviděl.

Nemusíte čekat na náhodné setkání, vyhledávejte takovéto příležitosti k projevu uznání druhým – svým kolegům v týmu, dětem, partnerovi či partnerce, sourozencům i svým vlastním rodičům. A nezapomínejte ani sami na sebe.

_____________________

Pronikněte hlouběji do dovedností a nástrojů, které jsou základem pro efektivní a úspěšné vedení druhých. Zjistěte více o semináři 6 klíčových kompetencí pro vedení týmu.

Scott Miller


O autorovi

Scott J. Miller je výkonným ředitelem oddělení Business Development a marketingovým ředitelem společnosti FranklinCovey. Ve společnosti působí již 20 let, z toho 12 let v kontaktu s tisíci lektory a konzultatnty FranklinCovey po celém světě.

 


Skvělá příležitost pro slova uznání je setkání ve dvou. Pokud byste rádi načerpali inspiraci, nabízíme vám seznam otázek pro lepší setkání ve dvou.

100 plus 1 otázek