0
Vyjasněte svá očekávání

Vyjasněte svá očekávání

16. února 2022

Nic není tak frustrující, jako když nevíte, co přesně děláte. Ujistěte se, že mají všichni ve vašem týmu jasnou představu o tom, co se od nich očekává.

Začněte tím, že si společně stanovíte cíle. Hned na začátku nastavte fokus a omezte plánování na jeden nebo dva skutečně důležité cíle. Do jejich formulování zapojte všechny, aby byli s vámi na stejné vlně. Nejen že váš tým bude o to usilovněji pracovat, ale získá také perspektivu, kterou každý sám nemáte.

Jakmile stanovíte cíle, vytvořte přesvědčivou tabuli výsledků (scoreboard), zaměřenou na sledování společného pokroku. Výsledková tabule by měla být jednoduchá, snadno čitelná, stále aktuální a jednoduše ukazovat, zda v každé chvíli výsledků dosahujete, či nikoli. Umístěte ji všem na očích, pomůže vám to vytvořit systém vzájemné zodpovědnosti. Scoreboard zvyšuje angažovanost a umožňuje lidem orientaci, jak na tom momentálně skutečně jsou.

Když členové vašeho týmu dělají něco správně, řekněte jim o tom. Pochvalte je a zmiňte se, že by to měli takhle dělat častěji. Stejně tak pokud dělají něco, co brání zdárnému vývoji, oznamte jim to bez okolků a narovinu. Neignorujte přetrvávající problémy. Vezměte si konkrétního zaměstnance stranou a proberte s ním, co je třeba změnit, abyste nastavených očekávání dosáhli.

Nepřestávejte pravidelně sdělovat týmu své cíle a vize. Člověk obvykle musí slyšet stejnou zprávu šest- až dvacetkrát, než si informaci skutečně zapamatuje. Nepředpokládejte, že všichni hned cílům jasně porozumí.

Jakmile máte vy i tým přesnou představu o tom, co se od vás očekává, budou úspěšné i vaše projekty.