0
Budujte svou důvěryhodnost - buďte pro druhé čitelní

Budujte svou důvěryhodnost - buďte pro druhé čitelní

16. února 2021

Představa, že leadership je o politikaření a nemilosrdném postupu vpřed přes mrtvoly, je již naštěstí překonaná.

Tento „machiavelliovský“ postoj se přetavil v touhu stavět firemní kulturu na hodnotách, jako je transparentnost, spolupráce a důvěra. Jen málokdo by chtěl pracovat v prostředí plném zatajování a povyšování nad druhé. Když v rozhovoru jasně deklarujete, co je vašim záměrem, zejména když se jedná o kontroverzní nebo důležité téma, uděláte klíčový krok ke vzájemnému porozumění a možná i ke vzájemné dohodě. Když jasně vyjevíte, o co vám jde, stáváte se důvěryhodným partnerem.

Stalo se vám někdy, že by lidé vašim skutkům připisovali nečisté úmysly? Proč k tomu došlo? Podle Dr. Blaine Lee, autora knihy The Power of Principle: Influence With Honor (Síla principů: ovlivňujte se ctí) jsou „téměř všechny, ne-li úplně všechny konflikty výsledkem nesourodých nebo nenaplněných očekávání.“ Dávejte si záležet na tom, aby lidé slyšeli přesně to, co se jim snažíte sdělit. Když se nevyjadřujete jasně, nesete tím o to větší odpovědnost za to, že se ve vašem sdělení ostatní nezorientují.

Jak být pro ostatní dobře čitelní – co můžete udělat ještě dnes: 
  • Sledujte, jak často začínáte konverzaci tím, že jasně deklarujete svůj záměr – sdělujete jasně, jaké jsou vaše cíle, nebo si je musí ostatní domýšlet?
  • Hned na začátku se druhých ptejte, zda chápou, o co vám jde.
  • Zamyslete se, zda vytváříte (či nevytváříte) příznivé prostředí, kde mohou ostatní bez obav vyjadřovat své skutečné úmysly. Neměli byste s něčím ubrat, nebo naopak dělat něco častěji či jinak?
  • Vezměte si nějaký vztah z okruhu svých blízkých, kde panuje vzájemný respekt, ale máte podezření, že daná osoba vás špatně chápe nebo nerozumí naprosto přesně tomu, z čeho vycházíte. Zkuste při nějakém neformálním setkání (například u kávy) své úmysly objasnit.
  • Vaše záměry, které předkládáte druhým, musí být pravdivé a musíte se podle nich chovat.
  • Mluvit otevřeně o svých úmyslech chce jistou dávku odvahy, což nemusí být pro každého úplně přirozené. Je však lepší se to naučit než řešit důsledky toho, když tak neučiníte.
Průvodce Důvěra I_6 způsobů_obálka

Stáhněte si průvodce

Leadership je z velké části o inspirování lidí, aby plnili vytyčené cíle. Co rozhoduje o tom, zda se vám jajko lídrovi  podaří v lidech vzbudit zapojení a motivovat je k tomu, aby ze sebe vydali to nejlepší? Odpověď stojí a padá s vaší  schopností podněcovat, nebo naopak podkopávat důvěru v týmu.

Podněcujete tedy důvěru?