0
Priority na prvních 90 dnů v roli team lídra

Priority na prvních 90 dnů v roli team lídra

27. ledna 2020

Prvních 90 dnů vás prací zavalí. Pravděpodobně budete mít více úkolů a všichni budou požadovat váš čas naléhavěji než kdykoli předtím. Abyste se neztratili v chaosu, nastíníme vám čtyři priority, které jsme vybrali jako kritické pro každého manažera během jeho prvních 90 dnů.

Check-list Využít můžete také náš Check-list prvních 90 dnů v nové roli.

Možná budete chtít přidat jednu nebo dvě další priority týkající se vaší konkrétní situace. Využívejte je k organizaci svého času. Každý týden se zeptejte sami sebe: Co mohu udělat tento týden, aby mi to pomohlo s mými nejvyššími prioritami? A kdykoli se objeví nový požadavek, zeptejte se sami sebe: Odpovídá to mým prioritám, nebo ne? Měl bych tomu věnovat čas?

PRIORITY:
1. Budování efektivního vztahu s nadřízeným

Budete mít plné ruce práce s učením, jak řídit svůj tým, a to poslední, oč stojíte, jsou problémy se šéfem. Ve skutečnosti chcete pravý opak – podporujícího kouče, který vám pomůže pochopit finesy řízení a usměrní vás, když uhnete nesprávným směrem. A to se vám stane mnohokrát!

2. Budování efektivního vztahu se členy týmu

Management je o budování a udržování produktivního týmu – a to začíná produktivními individuálními vztahy s jednotlivými členy zvlášť. Každý člověk je jedinečný a vyžaduje individuální přístup. Budování vztahů trvá dlouho, mnohem déle než 90 dní. Zaměřte se na dobrý začátek.

3. Stanovení cílů a nastartování produkce hodnot

Během prvních několika měsíců budete mít pravděpodobně určitou volnost, protože všichni budou vědět, že jste nový a právě se zabíháte. Od určitého okamžiku se však tato očekávání začnou měnit a vy budete muset začít přebírat svou roli a vytvářet výsledky. Je důležité využít čas během prvních 90 dnů ke shromažďování informací a k potřebným vyhodnocením, abyste mohli vytvořit plán do budoucna.

4. Rozvíjení základních manažerských dovedností

Management vyžaduje zcela jiný soubor dovedností, než je role individuálního účastníka procesu. Tyto dovednosti vyžadují praxi. A aby to bylo ještě náročnější, technika, která funguje v jedné společnosti nebo s jedním týmem, nemusí fungovat jinde – záleží na kontextu. Máte tři měsíce, během kterých se můžete zbavit chyb, protože „jste nový“. Poté se od vás čeká mnohem víc. Doporučujeme začít s následujícími dovednostmi:

  •  Delegování – pokud nebudete delegovat pravomoci, zahltí vás snaha vykonat veškerou práci sami. A delegujete-li špatně, bude váš tým zmaten a výsledkem bude nedostatečný výkon. Účinné delegování je mnohem těžší, než si většina lidí uvědomuje. Musíte se naučit, jak se rozhodnout, kterou práci delegovat, komu a jak ji zadat a jak postupovat bez mikromanagingu. Není to nic snadného.
  • Poskytování a přijímání zpětné vazby – zpětná vazba je váš nejlepší nástroj ovlivňující chování členů týmu a zvyšující manažerskou výkonnost. Poskytnutí zpětné vazby umožňuje členům týmu pochopit vaše očekávání, nakolik je plní a jak mohou uspět. Získání zpětné vazby je pak nejlepší způsob, jak pochopit, nakolik vaše chování ovlivňuje ostatní a jak se můžete zlepšit. Poskytování a přijímání zpětné vazby je však často nepříjemné a vyžaduje hodně praxe, než se stane druhou přirozeností. Více inspirace k příjímání a poskytování zpětné vazby naleznete v našem seriálu pro lídry týmu.
  •  1-na-1 – neboli pravidelná setkání ve dvou jsou jádrem kvalitní manažerské komunikace a klíčem k budování vztahu s vašimi lidmi a k jejich zapojení. Více k setkáním ve dvou nejdete v článku zde.
  • Produktivita – pokud ještě nejste profesionálem v zacházení s time managementem, bude pro vás dobré se jím co nejdříve stát, jinak se ztratíte ve víru každodenního řízení. Zaměřte se na stanovení priorit, toho, co je nejdůležitější, tzv. velké kameny, a teprve pak řešte či delegujte ostatní. Každodenní operativa na vás bude tlačit, ale vyhraďte si pravidelný čas ve svém kalendáři na strategické aktivity – ať už s nadřízeným, týmem nebo si blokujte čas sami se sebou. A nezapomeňte si udržovat work-life balance. Více k tématu produktivity se dozvíte také na stránce semináře 5 rozhodnutí pro výjimečnou produktivitu.

O kompetencích pro vedení týmu se dozvíte více na semináři 6 klíčových kompetencí pro vedení týmu.

Stáhněte si CHECK-LIST NA PRVNÍCH 90 DNŮ V NOVÉ ROLI nebo se inspirujte naším PRŮVODCEM JAK ZAČÍT VÉST TÝM

Prvních 90 dnů v roli team lídra