0

Návyk 7: Ostřete pilu

Návyk každodenní obnovy sil

Návyk 7: Ostřete pilu

Každý den si najdu čas pro sebe, protože mi to dává sílu dělat všechno ostatní

„Nikdy nesmíte mít tolik práce s řezáním,
že si nestihnete nabrousit pilu.“

– STEPHEN R. COVEY

Ostřit pilu znamená pečovat o to největší aktivum, které máte – o sebe. Představuje to vyvážený program obnovy ve čtyřech základních životních oblastech: fyzické, sociální/emoční, mentální a duchovní. Zde je pár příkladů pro inspiraci:čtyři dimenze_edited

Tělo

zdravé stravování, cvičení a odpočinek

Srdce

hluboké a opravdové sociální vazby s nejbližšími

Mysl

čtení, psaní, studium a vedení druhých

Duše

čas strávený v přírodě, rozvoj vlastní spirituality pomocí meditace, hudby, umění,
modlitby nebo komunitní služby


Neustále usilujte o zdokonalování a obnovu sil v osobním i profesním životě

Když se budete věnovat všem čtyřem oblastem, vnese vám to do života růst a změnu. Ostření pily vás udrží svěží, abyste mohli praktikovat zbývajících šest návyků. Zvyšujete tak svou schopnost produkovat výsledky a zvládat výzvy, které se na vás valí. Bez této obnovy sil tělo slábne, mysl pracuje mechanicky, emoce okorají, duše znecitliví a člověk se stává sobeckým. To není moc lákavá představa, že?

Vnitřní pohoda se nedostaví sama od sebe

Žít vyváženým způsobem znamená věnovat nezbytný čas obnově sil a sobě vůbec. Je to vše jenom na vás. Můžete obnovovat síly relaxací, nebo totálně vyhořet, budete-li vše přehánět. Můžete se hýčkat mentálně a spirituálně, nebo proplouvat životem a na svou osobní pohodu nedbat. Můžete pocítit pulzující energii, nebo zahálet a blahodárné účinky plynoucí z dobré kondice nepoznat. Můžete doplnit síly a jít vstříc novému dni v klidu a harmonii, nebo se ráno probudit naprosto apatičtí. Pamatujte na to, že každý den nabízí novou příležitost pro obnovu – dobít baterky. Chce to jenom chtít a vědět jak na to.

Více o 7 návycích