0

Návyk 4: Myslete způsobem výhra – výhra

Návyk vzájemného prospěchu

Věřím, že všeho je více než dost a na každého se dostane

Výhra – výhra neznamená, že máte být milí, ani negeneruje rychlá řešení. Je to kód pro mezilidskou interakci a spolupráci,
který se opírá o charakter. 


„Z dlouhodobého hlediska platí, že když nevyhrajeme oba, oba tratíme. Proto je ve vzájemně provázaném světě jedinou možnou alternativou výhra – výhra.“

– STEPHEN R. COVEY


 

Mnozí z nás jsou zvyklí odvozovat svou hodnotu na základě poměřování a soupeření a s úspěchem si automaticky spojujeme něčí prohru – když vyhraji já, nutně musíš prohrát ty − nebo naopak. Život se stává hrou s nulovým součtem. Je tu jen jeden koláč, a když někdo dostane velký kus, zbude méně na mě. 

Z pohledu filosofie výhra – výhra je život jako aréna otevřená spolupráci, nikoli kolbiště konkurenčních bojů. Je to rámec – naladění mysli a srdce, které v každé mezilidské interakci hledá oboustranný prospěch. Koláče si ukousneme oba, kolik je libo, a chutná po čertech skvěle. 


Vytvářejte dohody výhra – výhra

Dohoda výhra – výhra vzniká, když se dvě nebo více stran rozhodnou pracovat společně s myšlenkou vzájemného prospěchu. Tyto dohody mohou být formální nebo neformální, psané nebo ústní a mohou vznikat prakticky v jakémkoli vztahu nebo situaci.

Osoby či organizace, které ke konfliktům zaujímají postoj výhra – výhra, se vyznačují třemi základními vlastnostmi:
  1. integritou: držet se svých skutečných pocitů hodnot a závazků
  2. vyspělostí: vyjadřovat své nápady a pocity s odvahou a s ohledem na druhé
  3. mentalitou hojnosti: přesvědčení, že je všeho dost pro všechny

 

výhra-výhraProč výhra – výhra?

Hodně lidí uvažuje stylem buď – anebo: buď jste milí, nebo tvrdí. Pro přístup výhra – výhra je zapotřebí obojí. Je to hledání rovnováhy mezi odvahou a ohleduplností.  

Chcete-li dosáhnout čehokoli přístupem výhra – výhra, nestačí být empatický, potřebujete také sebevědomí. Nestačí jen být ohleduplný a citlivý, musíte mít také odvahu. Rovnováha mezi odvahou a ohleduplností je totiž podstatou opravdové vyspělosti a základem jednání výhra – výhra.

 

 
Více o 7 návycích