Věřím, že všeho je více než dost a na každého se dostane
Výhra – výhra neznamená, že máte být milí, ani negeneruje rychlá řešení. Je to kód pro mezilidskou interakci a spolupráci, který se opírá o charakter.
Mnozí z nás jsou zvyklí odvozovat svou hodnotu na základě poměřování a soupeření a s úspěchem si automaticky spojujeme něčí prohru – když vyhraji já, nutně musíš prohrát ty − nebo naopak. Život se stává hrou s nulovým součtem. Je tu jen jeden koláč, a když někdo dostane velký kus, zbude méně na mě.
Z pohledu filosofie výhra – výhra je život jako aréna otevřená spolupráci, nikoli kolbiště konkurenčních bojů. Je to rámec – naladění mysli a srdce, které v každé mezilidské interakci hledá oboustranný prospěch. Koláče si ukousneme oba, kolik je libo, a chutná po čertech skvěle.
Proč výhra – výhra?
Hodně lidí uvažuje stylem buď – anebo: buď jste milí, nebo tvrdí. Pro přístup výhra – výhra je zapotřebí obojí. Je to hledání rovnováhy mezi odvahou a ohleduplností.
Chcete-li dosáhnout čehokoli přístupem výhra – výhra, nestačí být empatický, potřebujete také sebevědomí. Nestačí jen být ohleduplný a citlivý, musíte mít také odvahu. Rovnováha mezi odvahou a ohleduplností je totiž podstatou opravdové vyspělosti a základem jednání výhra – výhra.
Vytvářejte dohody výhra – výhra
Dohoda výhra – výhra vzniká, když se dvě nebo více stran rozhodnou pracovat společně s myšlenkou vzájemného prospěchu. Tyto dohody mohou být formální nebo neformální, psané nebo ústní a mohou vznikat prakticky v jakémkoli vztahu nebo situaci.

Vyzkoušejte
TIP: Vyberte si jeden vztah nebo situaci z vašeho života, kterým by prospělo myšlení způsobem výhra – výhra. Zamyslete se a sepište si, co by bylo výhrou pro vás a co pro druhého. Jak při vyjednávání dodržíte rovnováhu mezi odvahou a ohleduplností?