0

Návyk 3: To nejdůležitější dávejte na první místo

Návyk vedení sebe sama

Věnuji čas tomu, co je nejdůležitější

Chcete-li vést vyváženější život, je dobré vědět, že není dobré dělat vše, co se naskytne. Není potřeba se přepínat. Stačí si jen uvědomit, že můžete říct ne, když je to potřeba, a pak se zaměřit na své nejvyšší priority.

Návyk 1 říká: „Je to na vás, vy jste pánem.“ Proaktivita je o volbě. Návyk 2 je první neboli mentální fáze vzniku. Začínat s myšlenkou na konec je o vizi. Návyk 3 je druhá – fyzická – fáze vzniku. Třetí návyk se věnuje mnoha otázkám, které jsou důležité pro organizaci času.

Je také o životním managementu. Co je pro vás to nejdůležitější? Když dáváte to nejdůležitější na první místo, čas a aktivity si organizujete a plánujete podle osobních priorit, které jste si stanovili v rámci druhého návyku. 


Naplánujte si každý týden

Řiďte se svým posláním, rolemi a cíli.
  • Co z vašeho poslání vám tento týden pomůže jít tím správným směrem?
  • Na které role  se tento týden zaměříte?
  • Ke kterým dlouhodobým cílům se chcete tento týden přiblížit?
Soustřeďte se na velké kameny.

Kterou jednu nebo dvě nejdůležitější věci mohu tento týden v jednotlivých (vybraných) rolích udělat?

 
Rozvrhněte si vše ostatní.

Další aktivity, úkoly a schůzky si naplánujte až po velkých kamenech.

 

plánování_edt_kompr

Vyzkoušejte

TIP: Která jedna činnost, kterou nyní zanedbáváte, by — pokud byste ji dělali správně či pravidelně, znamenala výrazný pozitivní posun ve vašem pracovním i osobním životě? Zavažte se, že příští týden uděláte první krok k tomu, abyste tuto aktivitu mohli začít skutečně provádět.


„Dávat to nejdůležitější na první místo znamená věnovat se nejdůležitějším prioritám a podle toho vše plánovat. Nechte se v životě vést principy, kterých si nejvíce ceníte, nikoli nabitým programem a silami kolem vás.“
– STEPHEN R. COVEYVíce o 7 návycích