0
Nebojte se změny

Nebojte se změny

4. března 2019

Jednou z dalších překážek, které nám brání vytrvat ve svých předsevzetích, je fakt, že nejsme otevřeni změnám nebo si vůbec neuvědomujeme, že je nějaká změna v našem životě potřebná.

Možná máte pocit, že vaše cesta je ta jediná možná a že nemáte zapotřebí ani nechcete poslouchat návrhy, jak udělat svůj život lepší. Případně si vůbec neuvědomujete, že by některý aspekt vašeho života skutečně změnu potřeboval.

Když se vrátíme k příkladu cvičení (odkazy na předchozí články níže), je možné, že si říkáte: „To zvládnu. Nepotřebuji, aby mi někdo říkal, co mám dělat. Vždyť jsem kdysi na střední hrával docela dobře fotbal.“ Kdysi… to je sice pěkné, teď je však možná namístě podrobit svá aktuální paradigmata důkladnému přezkoumání a položit si otázku, zda pro vás mají OPRAVDU pozitivní a produktivní přínos.

Možná ale právě žijete v přesvědčení, že váš život je dokonalý takový, jaký je, a možná tomu tak skutečně je. Tak či onak, toto je výborná příležitost zhodnotit své stávající výsledky a říci si, zda přesně odpovídají vašim představám. 

Řešení: rozhodněte se být otevřeni změnám a nebát se jich.

Začněte u cyklu POCHOP – UDĚLEJ – ZÍSKEJ. Zaměřte se rovnou na část ZÍSKEJ neboli VÝSLEDKY.

See_Do_Get_celé_orez

Položte si otázku: „Daří se mi v této konkrétní oblasti života dosahovat výsledků, které doopravdy chci?“ Pokud ne, přejděte k paradigmatům a zamyslete se nad tím, jak smýšlíte o změnách, o které právě usilujete.

Zaměřte se na svůj jazyk, vnitřní mluvu a jakékoli další myšlenky a pocity, které se vážou k tomu, jakým směrem se chcete ubírat. A pak si dejte předsevzetí, že budete jednat více vědomě, a pusťte se i do zbývajících kroků, viz články níže.

Chcete-li učinit trvalé změny v chování a neuhnout od svých předsevzetí, sledujte další články:

Více se o nadčasových principech dozvíte na semináři 7 návyků skutečně efektivních lidí.


O autorovi

Henry Lescaut je specialista na změnu chování (kouč a lektor) ve společnosti FranklinCovey. Henry má 30leté studijní i pracovní zkušenosti s lidským chováním jako profesionální policista, školitel a lektor, poradce, mediátor konfliktů na pracovišti a profesionální kouč. Má bakalářský titul ze sociologie a magisterský titul z koučinku na obchodní fakultě McColl School of Business Queens University, certifikát z Georgetown University na koučování a facilitaci leadershipu a je certifikovaným zpracovatelem nejrůznějších hodnocení, mimo jiné testu Clifton Strengths Finder, MBTI a FIRO-B nebo EQ-i 2.0 pro emoční a sociální inteligenci. V roce 2011 vydal knihu o prezentačních dovednostech a sebeprezentaci s názvem Present with Power, Punch, and Pizzazz (Prezentujte energicky, rázně a se šmrncem).