0
Dávejte si pozor na vnitřní mluvu. Aneb síla proaktivního jazyka.

Dávejte si pozor na vnitřní mluvu. Aneb síla proaktivního jazyka.

28. února 2019

Absence vědomého jednání a uvědomování si toho, jak mluvíme – navenek i v duchu sami k sobě –, je jednou z největších překážek, které nám brání trvale změnit své chování.

V sobotu ráno se probudíte a pomyslíte si: „Do háje (a to se držím při zdi), MUSÍM jít cvičit.“ Ve skutečnosti, vážení, NEMUSÍTE vůbec nic. Vše je jen otázkou volby. Pokud vás nikdo nesváže, nenaloží do auta a neodveze násilím do fitness centra, pak je akt cvičení (nebo čehokoli jiného, když na to přijde) volbou, pro kterou jste se buď ROZHODLI, nebo ne.

Říkáme tomu používat proaktivní versus reaktivní jazyk. Proaktivní jazyk je plný potenciálu a možností, reaktivní je naopak jazykem překážek, omezení, nemožnosti a beznaděje.

Příznakem toho, že je naše aktuální paradigma týkající se cvičení neproduktivní, jsou slova jako: bolí to, je to těžké, je to drahé, nemám na to čas atd. My však můžeme svou vnitřní mluvu změnit a tím významně ovlivnit svá paradigmata. Stačí si hlídat, abychom se nevyjadřovali reaktivně.

Řešením je dávat si pozor na své vyjadřování.

Místo toho, abyste říkali „musím“, opravte se, pomyslete si nebo řekněte: „chci“, „rozhodl(a) jsem se“. Používejte věty typu:

„Dnes si parádně zacvičím.“
„Dneska to dám.“
„Jsem připraven(a) udělat maximum pro to, aby se to povedlo.“

Nenechte se mýlit. Je to sice prosté, ale může to mít enormní dopad na změnu vašich paradigmat a celého života.

Chcete-li učinit trvalé změny v chování a neuhnout od svých předsevzetí, sledujte další články:

Více se o nadčasových principech dozvíte na semináři 7 návyků skutečně efektivních lidí.


O autorovi

Henry Lescaut je specialista na změnu chování (kouč a lektor) ve společnosti FranklinCovey. Henry má 30leté studijní i pracovní zkušenosti s lidským chováním jako profesionální policista, školitel a lektor, poradce, mediátor konfliktů na pracovišti a profesionální kouč. Má bakalářský titul ze sociologie a magisterský titul z koučinku na obchodní fakultě McColl School of Business Queens University, certifikát z Georgetown University na koučování a facilitaci leadershipu a je certifikovaným zpracovatelem nejrůznějších hodnocení, mimo jiné testu Clifton Strengths Finder, MBTI a FIRO-B nebo EQ-i 2.0 pro emoční a sociální inteligenci. V roce 2011 vydal knihu o prezentačních dovednostech a sebeprezentaci s názvem Present with Power, Punch, and Pizzazz (Prezentujte energicky, rázně a se šmrncem).